Nákupy a osobní údaje v éře zahraničních e-commerce gigantů

Pokud jste v posledních měsících hledali online obchod, prodávající oblečení, kosmetiku a třeba i bytové doplňky, pravděpodobně jste na internetu narazili na některého ze zahraničních obrů. Do české e-commerce totiž dorazilo hned několik online prodejců gigantických rozměrů. Přestože jejich vstup na tuzemský trh může znamenat pro českého zákazníka nový, třeba i širší výběr velice dostupného zboží, v mnohých vzbuzuje také obavy ohledně bezpečnosti osobních údajů.

Otázka úniku dat ze zahraničních, ale i českých e-commerce platforem je zcela legitimní a v historii se již objevilo několik případů, kdy se citlivé údaje uživatelů e-shopu ocitli v nesprávných rukou. Při incidentu ve společnosti eBay v roce 2014 se hackerům podařilo získat přístup k databázi zákaznických účtů a ukrást tak údaje více než 145 milionů uživatelů. O rok dříve se s podobnou situací musela potýkat také společnost Target. Obchodu byly odcizeny informace o více než 110 milionech zákazníků, zahrnující například údaje o platebních kartách.

V českém prostředí pravděpodobně nejvíce rezonoval únik zhruba 750 tisíc uživatelských dat po hackerském útoku na Mall.cz v roce 2017. Hrozbu však nemusí představovat pouze hackeři, pomyslným zloduchem může být i samotný prodejce. Z aktuálního pohledu je varovným signálem například zneužití dat milionů zákazníků ve svůj vlastní prospěch čínským marketplace Pinduoduo. V mobilní aplikaci Pinduoduo byla totiž zjištěna přítomnost malwaru, škodlivého softwaru, pomocí kterého mohla firma sledovat své zákazníky a konkurenci. Podobná obvinění se objevují i v souvislosti s čínským gigantem Temu. Jak to tedy s riziky při online nákupech přesně je? 

Bezpečnostní rizika při online nákupech

Při provádění online nákupů jsou spotřebitelé nuceni poskytnout řadu osobních údajů, včetně platebních karet, adresy či kontaktu. E-shopem získané informace následně mohou být cenným cílem pro kybernetické zločince, kteří je využívají pro různé nekalé účely, jako je třeba krádež identity, podvod nebo vydírání. Jako běžní uživatelé máme proti tomuto druhu nebezpečí jen omezené možnosti obrany. Kvalitní zabezpečení serverů je totiž především odpovědností jednotlivých obchodníků, a díru v systému se občas útočníkům podaří najít u těch nejrenomovanějších e-shopů. Vůči takovému riziku se můžeme chránit víceméně jen návštěvou kamenné prodejny.

S růstem e-commerce gigantů se nám ale rodí také úplně nový fenomén – již zmiňované zneužití uživatelských dat přímo samotným online obchodem, kdy nasbíraná data dále přeprodávají nebo využívají k nekalým obchodním praktikám. Je tím pádem třeba pečlivě vybírat, kde nákup uskutečníme.

Zároveň jsou také všechny velké e-shopy napojeny na někdy i několik desítek externích služeb, typicky za účelem sběru dat pro webovou analytiku, personalizaci, marketingové kampaně nebo automatizace interních procesů.

Pokud se tedy samotný prodejce jeví jako důvěryhodný, nehrozí pak nebezpečí zrovna tam?

Sběr dat bezpečně a bez nekalého záměru

Vše záleží na e-shopu, u kterého nakupujete. Někteří obchodníci důkladně prověřují své dodavatele externích služeb, aby měli jistotu, že nedojde ke zneužití dat jejich zákazníků. Uveďme si na příkladu, jaká data jsou takovými externími službami zpracována a jak se využívají.

Tak třeba u personalizační služby dojde v první řadě k rozdělení “datového stromu” hned po příchodu na uživatele, kteří vyberou, zda cookies přijímají či odmítají, resp. přijímají v omezeném rozsahu. Dále taková služba typicky sbírá data o samotném chování uživatelů na webu, jako je čas strávený prohlížením stránky nebo její konkrétní části, pohyby myši či samotný průchod e-shopem. Vaše data pak také sbírá i samotný webový prohlížeč, který při vyhledávání používáte. Typicky se jedná o IP adresu, typ, značku a model zařízení, které v tu chvíli používáte nebo nastavení rozlišení přístroje a jeho audia. Všechna tato data však zůstávají anonymní, jedná se pouze o obecné informace, které mohou sloužit jako náhrada cookies pro “ztotožnění” zákazníka pomocí otisku zařízení (tzv. device fingerprint). V tomto případě se tedy nemusíte obávat úniku osobních údajů, ba naopak vám anonymní data o vaší návštěvě ve výsledku pomáhají zpříjemnit a zrychlit nákup.

Rozdílem pak je, pokud se na konkrétním e-shopu přihlásíte třeba do svého uživatelského profilu. V takovém případě si vás e-shop samozřejmě ztotožní na základě dříve vyplněných údajů a dokáže vám třeba nabídnout zboží ještě přesněji podle vaší poslední návštěvy nebo nákupní historie. Zde je ovšem pro vytvoření účtu potřeba souhlas s využitím údajů, které v kontaktním formuláři na e-shopu vyplňujete. Důvěryhodnost takového nakupování pak zvyšuje především fakt, že se tak děje u známých a ověřených e-shopů na území EU nebo dalších vyspělých zemí, kde je ochrana osobních údajů velkou prioritou. Takové e-shopy si nemohou dovolit akceptovat např. externí službu, která by osobní data jejich zákazníků mohla zneužívat. Typicky v EU je sběr osobních dat přísně regulován a především kontrolován. V případě nákupu na takto ověřených a známých e-shopech by tedy nemělo hrozit žádné nebezpečí. I přesto bychom při své volbě měli zůstat maximálně obezřetní.

Michal Krňák

Business Development Manager Zoe.ai

Zoe.ai je start-up, spadající pod konzultačně-technologickou společnost Lundegaard, který se zaměřuje na vývoj technologického personalizačního nástroje, jenž dokáže sledovat a sbírat data o chování lidí na webových či mobilních stránkách a doporučovat produkty na míru konkrétním návštěvníkům. Nástroj využívá z velké části prvky umělé inteligence, například strojové učení. Specializují se především na velké hráče z oblasti e-commerce. Mezi jejich klienty tak patří třeba Heureka, Pilulka, CityZen, Allegria-Firma na zážitky, Decodoma nebo Astratex.