Aký bol DevCamp 3.0?

09.08.2016

Ako každý rok, aj v tomto roku sme usporiadali ďalší pracovno-športový výlet, ktorý sa opäť konal v Hojsově Stráži na Šumave v termíne 4. 6. – 8. 6. 2016.

V poradí tretí DevCamp (prečítajte si, čo sa dialo na prvom a druhom) bol úzko zameraný na náš nový produkt Liferay, o je celosvetovo rozšírená podniková aplikácia s širokou škálou podporovateľov a členov komunity, ktorá slúži k tvorbe portálových riešení.

Keďže sme tento produkt zaradili do nášho portfolia len nedávno, stanovili sme si ako hlavní cieľ tohtoročného DevCampu, aby sa náš tím vývojárov bližšie zoznámil s touto populárnou platformou, spoznal jej hlavné výhody a limity a dostal do krvi základy práce s Liferay.

Organizácia DevCampu 3.0 tak logicky pripadla našim dvom nedávnym posilám - Jirkovi KadlecoviAlešovi Rybákovi, keďže majú z celého nášho tímu s platformou Liferay najviac skúseností a boli tak cennými mentormi a radcami pre všetkých účastníkov počas celého DevCampu.

Jirka a Aleš stoja tiež aj za náborovým projektom Delej-portaly.cz a stále hľadajú nových kolegov do svojho tímu. Pokiaľ teda používate Javu a chcete vytvárať portály s tými najlepšími z najlepších, tak neváhajte a píšte / volajte!

Celý náš štrnásťčlenný tím sa rozdelil do niekoľkých menších tímov, ktoré začali samostatne pracovať na projektoch, ktoré mali využívať Liferay.

Každý z tímov si vyskúšal, aké to je vyvíjať portály postavené na Liferay úplne od nuly. Počas DevCampu sa podarilo pripraviť veľmi sľubný základ hneď pre niekoľko projektov a overiť proof-of-concept.

Naši vývojári si počas tejto akcie vyskúšali nielen web development, ale taktiež sitebuilding a prácu s administráciou a overili si, že Liferay hravo zvládnu všetci.

Poslaním každého DevCampu však nie je len učiť sa (ako hovoril Mireček z Básnikov), zdokonaľovať sám seba a posúvať sa v programovaní na ďalší level. Je to taktiež o bližšom zoznámení sa s kolegami a o pohodovej atmosfére. A tak ako každý rok, nechýbalo ani v tomto roku spoločné posedenie pri pive a grilovanie do neskorého večera.

Bohužiaľ, tentokrát sme zle odhadli smäd účastníkov zájazdu a tak pivo došlo už druhý deň, čo niektorí členovia tímu nasledujúce dni riešili pravidelnými výletmi do neďalekého penziónu...

Na záver sa patrí povedať, že aj tohtoročný DevCamp 3.0 bol veľmi výživný (nielen, čo sa týka stravy) a zábavný. Poslúžil ako výborný teambuilding a pomohol k tomu, aby vývojári dostali do krvi nevyhnutný základ potrebný pre prácu s Liferay.

Ale hlavne, po celý čas DevCampu sa podarilo udržať v tíme super náladu a v tíme bolo cítiť úplnú pohodu. Koniec-koncov, môžete to sami posúdiť aj z vyjadrenia samotných účastníkov, že tohtoročný DevCamp bol skrátka super!

A čo na DevCamp 3.0 hovoria jeho samotní účastníci?

@Jiří Kadlec: „DevCamp 3.0 bol pre mňa prvou možnosťou stretnúť sa s vývojármi v Lunde a spoločne s nimi niečo upiecť. Náš tím mal neľahké ciele - zoznámiť sa s technológiu Liferay a dodať prvé portlety do portálového riešenia intranetu.

Hoci pre niektorých členov predstavoval portál skok do úplne novej technológie, popasovali sa touto úlohou nadmieru dobre. Naše dopoludňajšie úsilie bolo doplnené pravidelnými večernými futbalmi s pivkom a luxusnou vírivkou. Aj napriek veľmi náročnému večernému programu, mal tím veľmi kvalitnú morálku, keď sa prosto fakt makalo! DevCamp nám pomohol dobre naštartovať vývoj pre portál, už sa teším na ďalší.“

@Aleš Rybák: „Pre mňa osobne mal DevCamp dva ciele a pre oba bol ako stvorený. Prvý predstavoval včlenenie sa do tímu Lundegaardu, pretože keď DevCamp začínal, tak som mal za sebou 2 dni v Lunde.

A okrem zvládnutia základných formalít som stihol získať predstavu o tom, kde bežia základné systémy a sprevádzkovať poštu. Musím podotknúť, že v tomto bode bol cieľ splnený. Partia bola vážne skvelá a z ľudského hľadiska mi Lunde veľmi sedí - technicky sa v tíme nájdu skutočné talenty a nadšenci, z ktorých cítim že dokážu veľké veci, a z ľudskej stránky je vidieť, že je to tu o priateľstve a o tom cítiť sa dobre.

Druhým cieľom bolo zistiť, ako sú na tom vývojári s Javou a portálmi, pretože predovšetkým to som tu predsa prišiel robiť. Ruka v ruke s tým bolo pripraviť si pôdu pre nadchádzajúce projekty a musím skonštatovať, že takto intenzívne som si už dlhšiu dobu nezaprogramoval - pripravili sme potrebné veci, pohrabali sme sa v nových veciach a napojili ich na seba. Tím pracoval aj napriek nejakým tým zádrheľom a aj keď výsledok nedosiahol vopred stanovený cieľ, odchádzal som spokojný. Už sa veľmi teším na ďalšie pokračovanie.“

@Tomáš Plecháč: „V poradí už tretie pracovno-neformálne offsite stretnutie kolegov nadviazalo, podľa môjho názoru, na úroveň predcházajúcich DevCampov po všetkých stránkach. Výživné témy točiace sa okolo vývoja na platforme Liferay a JS frameworkov nám priniesli bohaté a nikdy nekončiace diskusie a pracovné výsledky nielen počas dňa na horskom vzduchu, ale napríklad aj večer pri grilovaní alebo v noci vo vírivke pri kvalitnom plzenskom pive a moravskom víne.

Samozrejme došlo aj na menej technické činnosti - v podobe futbalových zápasov tímu reprezentujúceho Liferay platformu a tímu zastupujúceho JS frameworky. Z DevCampu sa v Lundegaarde stáva tradícia, ktorú je potrebné udržiavať, rozvíjať a zdokonaľovať. Už teraz plánujeme ďalší nemenej epický výjazd.“

@Jiří Bok: „DevCamp 3.0 bol pre mňa zaujímavým nahliadnutím do Javového sveta so zameraním na platformu Liferay. Mal som tiež príležitosť zoznámiť sa s niektorými (pre mňa novými) návrhovými vzormi, ktoré sa pri budovaní portálových riešení na platforme Liferay využívajú. Z hľadiska získavania nových skúseností šlo teda o príjemné rozšírenie obzorov. Okrem programovania sme sa pochopiteľne zúčastňovali aj iných (spoločensky príjemných) aktivít - ako napríklad grilovania. Rozhodne šlo o kvalitný a dobre strávený čas.“

@Martin Fejes: „Na DevCamp som išiel tento rok prvýkrát, s veľkým očakávaním, keďže samotná téma "DevCamp" je v Lunde veľmi obľúbená - skĺbenie práce a zábavy v príjemnom prostredí Šumavy znie dobre už samo o sebe. Pridajte k tomu výborný kolektív ľudí, grilovanie, pivo, vírivku, saunu, stolný futbal, trampolínu alebo napríklad hranie tých najväčších klasík cez DOSBox emulátore.

Z toho vznikne úplne vyrovnaný kľud v duši prichádzajúci snáď zo všetkých strán. Bavili sme sa, popíjali, pracovali, v kolektíve sa priučili mnohým novým a zaujímavým veciam, vyskúšali si rôzne technológie (Angular, React, Liferay) a o nudu sme skrátka ani nezakopli. Som rád, že som sa mohol DevCampu zúčastniť a už nedočkavo očakávam ďalší."

Aký bol DevCamp 3.0?
Aký bol DevCamp 3.0?
Aký bol DevCamp 3.0?
Aký bol DevCamp 3.0?
Aký bol DevCamp 3.0?
Aký bol DevCamp 3.0?
Aký bol DevCamp 3.0?
Aký bol DevCamp 3.0?