This application works best with JavaScript enabled.

Využitím umělé inteligence v byznysu se v Lundegaardu zabýváme už dlouho. Specializovaný tým vývojářů a byznys architektů intenzivně řeší konkrétní “use cases”, které vedou ke zvyšování tržeb a nebo přináší úspory. Máme na to vlastní nástroj: Zoe.ai.

Jak optimalizovat výkon byznysu pomocí umělé inteligence

  Aktuálně se soustředíme na oblast financí a e-commerce. Bavíme se s řadou předních českých bank a pojišťoven a také s největšími hráči na trhu.

  I proto jsme na podzim uspořádali - slovy nejednoho z účastníků “velmi inspirativní webinář” :) - pro firmy z finančního sektoru a chceme se s vámi podělit o hlavní myšlenky, které na něm zazněly.

  Aktuální trendy v zahraničí

  O inspiraci ze zahraničí mluví David Lorenc, expert na digitalizaci a hledání nových obchodních modelů specializovaný na bankovnictví, finanční poradenství a pojišťovnictví.

  V kontextu českého trhu poukazuje na citaci Sundara Pichai z Google, že žijeme v dekádě “AI first”, přičemž u nás tato etapa aktuálně začíná. Naše rozhovory s klienty to mohou jen potvrdit.

  Upozorňuje, že naprostá většina implementací v zahraničí je zaměřena na úsporu nákladů (spíše, než na generování nových tržeb). Konkrétně se to týká především úspor v oblasti “front office” (různé chatboty atp.) a také “middle office”, kde se AI uplatňuje především v oblasti “anti-fraud” a risk, např. v posílení bezpečnosti internetového bankovnictví.

  Jako zajímavost uvádí schopnost umělé inteligence upozornit řidiče na blížící se nehodu a následný trénink řidiče po jízdě, který rozebere vybrané situace zaznamenané kamerami namířenými na silnici i na obličej. Cílem je cvičit řidiče a snížit budoucí nehodovost. Toho samozřejmě mohou využít také pojišťovny.

  Konkrétní příklady využití AI v byznysu

  “Use cases”, které se u našich klientů nejčastěji opakují a Zoe.ai je řeší, shrnuje Michal Krňák.

  Zoe.ai dokáže na základě sběru a “real-time” vyhodnocování dat - ze zařízení a internetového prohlížeče a také z online chování uživatele - poskytovat řadu doporučení, která mají přímý vliv na rozhodování zákazníků. Případů, které přicházejí v úvahu, je bezpočet. Typicky jde např. o personalizaci obsahu, který chcete (např. na webu) nabídnout.

  Díky velkému množství dat o konkrétním uživateli dokáže Zoe.ai pomoci také se zabezpečením osobních účtů uživatelů díky využití tzv. “digital fingerprint”.

  Takové přínosy jsou využitelné prakticky pro jakýkoli byznys. V jednotlivých vertikálách řešíme nejčastěji následující případy.

  Poskytování úvěrů

  Zoe.ai dokáže doplnit a vylepšit současné skóringové modely u lidí bez kreditní historie a zvýšit tak objem schválených půjček až o 10 %.

  Pojišťovnictví

  Zoe.ai umí upozornit na potenciálně rizikové online chování, např. při žádosti o likvidaci pojistné události a pomáhá tak určit, jakým případům je třeba věnovat pozornost a stáhnout je z procesu rychlého vyřízení.

  E-commerce

  Zoe.ai odhaluje objednávky, u nichž lze předpokládat vysokou pravděpodobnost vrácení zboží bez udání důvodu (v rámci zákonné lhůty), což je velmi častý případ např. u e-shopů s módou. Zoe.ai může odhalit notorického “vraceče” i pokud k nákupům používá různá zařízení a různé uživatelské účty.

  Zkušenosti Direct pojišťovny s nástrojem Zoe.ai

  O ty se dělí Robert Dohnal, předseda představenstva Direct pojišťovny. Zoe.ai mají v Directu aktuálně nasazený v pilotním režimu.

  Zoe.ai pomáhá Direct pojišťovně likvidátorům pojistných událostí. Konkrétně rozšiřuje seznam indikátorů potenciálních podvodů. Upozorňuje tak vyšetřovatele na případy, které vyžadují důkladné posouzení. Tím jim usnadňuje práci a zvyšuje jejich efektivitu.

  Spolupráce s Directem si v Lundegaardu ceníme o to víc, že jejich filosofií je používat jen technologie, které zachovají lidský kontakt a přátelské a férové služby. Proto např. nepoužívají ARV, přestože by to přineslo provozní efektivitu.

  Pro představu, jak asi umělá inteligence může v praxi fungovat, si můžete vyzkoušet zábavnou webovou aplikaci https://drunky.ai/, která na základě textu, který napíšete na klávesnici, odhadne míru vaší střízlivosti.

  Pokud vás to zajímá podrobněji, napište nám a kolegové z našeho AI týmu se vám budou rádi věnovat.

  Are you interested in working with us?

  Send us your contact details. We will be happy to get back to you.

  Contact us