Jaký byl DevCamp 3.0?

09.08.2016

Jako každý rok, i letos jsme uspořádali další pracovně-sportovní výlet, který se opět konal v Hojsově Stráži na Šumavě v termínu 4. 6. – 8. 6. 2016.

V pořadí třetí DevCamp (přečtěte si, co se dělo na prvním, druhém) byl úzce zaměřený na náš nový produkt Liferay, což je celosvětově rozšířená podniková aplikace s širokou škálou podporovatelů a členů komunity, která slouží k tvorbě portálových řešení.

Jelikož jsme tento produkt zařadili do našeho portfolia teprve nedávno, stanovili jsme si jako hlavní cíl letošního DevCampu, aby se náš tým vývojářů blíže seznámil s touto populární platformou, poznal její hlavní výhody a limity a dostal do krve základy práce s Liferay.

Organizaci DevCampu 3.0 tak logicky padla na naše dvě nedávné posily - Jirku KadleceAleše Rybáka, jelikož mají z celého našeho týmu s platformou Liferay nejvíce zkušeností, a byli tak cennými mentory a rádci pro všechny účastníky během celého DevCampu.

Jirka a Aleš také stojí i za náborovým projektem Delej-portaly.cz a stále hledají nové kolegy k sobě do týmu. Pokud tedy používáte Javu a chcete stavět portály s těmi nejlepšími z nejlepších, tak neváhejte a pište / volejte!

Celý náš čtrnáctičlenný tým se rozdělil do několika menších týmů, které samostatně začaly pracovat na projektech, jež měly využívat Liferay.

Každý z týmů si vyzkoušel, jaké to je vyvíjet portály postavené na Liferay úplně od nuly. Během DevCampu se podařilo připravit velice slibný základ hned pro několik projektů a ověřit u nich proof-of-concept.

Naši vývojáři si během této akce vyzkoušeli nejenom web development, ale také sitebuilding a práci s administrací a ověřili si, že Liferay hravě zvládnou všichni.

Posláním každého DevCampu však není jenom se učit (jak říkal Mireček z Básníků), zdokonalovat sebe sama a posunovat se v programování na další level. Je to také o bližším seznámením se s kolegy a o pohodové atmosféře. A tak jako každý rok nechybělo ani letos společné posezení u piva a grilování do pozdního večera.

Bohužel, tentokrát jsme špatně odhadli žízeň účastníků zájezdu, a tak pivo došlo už druhý den, což někteří členové týmu další dny řešili pravidelnými výlety do nedalekého penzionu...

Na závěr se pak sluší říct, že i ten letošní DevCamp 3.0 byl velice výživný (nejenom, co se stravy týče) a zábavný. Posloužil jako výborný teambuilding a napomohl k tomu, aby vývojáři dostali do krve nezbytný základ potřebný pro práci s Liferay.

Ale hlavně se podařilo po celou dobu DevCampu udržet v týmu super náladu a v týmu byla cítit naprostá pohoda. Ostatně to můžete sami posoudit i z vyjádření samotných účastníků, že letošní DevCamp byl zkrátka super!

A co na DevCamp 3.0 říkají jeho samotní účastníci?

@Jiří Kadlec: „DevCamp 3.0 byl pro mě první možností se potkat s vývojáři v Lunde a společně s nimi něco upéct. Náš tým měl nelehkou ambici, adaptovat se technologii Liferay a dodat první portlety do portálového řešení intranetu.

Ačkoliv pro některé členy představoval portál skok do úplně nové technologie, poprali se tímto úkolem nadmíru dobře. Naše dopolední úsilí bylo doplněno pravidelnými večerními fotbálky s pivečkem a luxusní vířivkou. I přes velmi náročný večerní program, měl tým velmi kvalitní morálku, kdy se prostě fakt makalo! DevCamp nám pomohl dobře nastartovat vývoj pro portál, už se těším na další.“

@Aleš Rybák: „Pro mě osobně byl DevCamp hlavně o dvou věcech a pro obojí byl jako stvořený. První představovala včlenění se do týmu Lundegaardu, protože když DevCamp začínal, tak jsem měl za sebou 2 dny v Lunde.

A kromě zvládnutí základních formalit jsem stihl získat asi tak představu o tom, kde běží základní systémy a zprovoznit poštu. Musím říct, že v tomto bodu byl cíl splněn. Parta byla vážně skvělá a z lidského hlediska mi Lunde hodně sedí - technicky se v týmu najdou opravdoví talenti a nadšenci, ze kterých cítím že dokážou velké věci, a z lidské stránky je vidět, že tady to je kamarádství a o tom se cítit dobře.

Druhou věcí pak bylo zjistit, jak na tom jsou vývojáři s Javou a portály, protože to jsem sem přece přišel dělat především. Ruku v ruce s tím bylo připravit si technické podhoubí pro nadcházející projekty a musím říct, že takto intenzivně jsem si už delší dobu nezanerdil - připravili jsme věci potřebné, pohrabali jsme se ve věcech nových a našroubovali je na sebe. Tým valil i přes nějaký ten zásek a i když výsledek nedosáhl předem vytyčeného cíle, odjížděl jsem spokojený. Už se moc těším na další pokračování.“

@Tomáš Plecháč: „V řadě již třetí pracovně-neformální offsite setkání kolegů navázalo, dle mého názoru, na úroveň předchozích DevCampů po všech stránkách. Výživná témata soustředící se kolem vývoje na platformě Liferay a JS frameworků nám přinesla bohaté a nikdy nekončící diskuze a pracovní výsledky nejen přes den na horském vzduchu, ale třeba i večer u grilování nebo v noci ve vířivce u kvalitního plzeňského piva a moravského vína.

Samozřejmě došlo i na méně technické činnosti - v podobě fotbálkových klání týmu reprezentující Liferay platformu a týmu zastupujících JS frameworky. Z DevCampu se v Lundegaardu stává tradice, kterou je třeba udržovat, rozvíjet a pilovat. Již teď plánujeme další neméně epický výjezd.“

@Jiří Bok: „DevCamp 3.0 pro mě byl zajímavým nahlédnutím do Javového světa se zaměřením na platformu Liferay. Měl jsem také příležitost seznámit se s některými (pro mě novými) návrhovými vzory, které se při budování portálových řešení na platformě Liferay využívají. Z hlediska získávání nových zkušeností se tedy jednalo o příjemné rozšíření obzorů. Kromě programování jsme se pochopitelně účastnili i jiných (společensky příjemných) aktivit - jako například grilování. Rozhodně se jednalo o kvalitní a dobře strávený čas.“

@Martin Fejes: „Na DevCamp jsem jel letos poprvé, s velkým očekáváním, jelikož samotné téma "DevCamp" je v Lunde velmi oblíbené - skloubení práce a zábavy v příjemném prostředí Šumavy zní dobře už samo o sobě. Přidejte k tomu výborný kolektiv lidí, grilování, pivo, vířivku, saunu, stolní fotbálek, trampolínu nebo třeba hraní těch největších klasik přes DOSBox emulátor.

Z toho vznikne zcela vyrovnaný klid v duši přicházejíc snad ze všech stran. Bavili jsme se, popíjeli, pracovali, v kolektivu se přiučili spoustě novým a zajímavým věcem, vyzkoušeli si různé technologie (Angular, React, Liferay) a o nudu jsme zkrátka ani nezakopli. Jsem rád, že jsem se mohl DevCampu zúčastnit a už zpovzdálí vyhlížím další."

Jaký byl DevCamp 3.0?
Jaký byl DevCamp 3.0?
Jaký byl DevCamp 3.0?
Jaký byl DevCamp 3.0?
Jaký byl DevCamp 3.0?
Jaký byl DevCamp 3.0?
Jaký byl DevCamp 3.0?
Jaký byl DevCamp 3.0?