Tato aplikace funguje nejlépe s povoleným JavaScriptem.
Ilustrační obrázek s textem -

Ovládání hlasem - nástroj budoucnosti nebo nezbytná nutnost již teď?

  • voice
  • voice app
  • ovládání hlasem
  • Lundegaard
Voice technologie už tu s námi nějaký ten čas je. Voice jako hodnotné uživatelské rozhraní je však poměrně čerstvá záležitost, jež se rozšířila nejdříve v jazyce anglickém a následně … ale ne, pojďme to vzít pěkně popořadě..

Prvním revolučním uživatelským rozhraním bych dle svého názoru označil myš, zařízení, bez které si efektivní práci v žádné kanceláři či home office kavárně už nedokážeme představit. Zařízení, které představil americký vynálezce Douglas Engelbart už v roce 1963. Následně si tento koncept propůjčil Steve Jobs pro své osobní počítače Apple Lisa a postupem času toto rozhraní zdokonalil a posunul jeho myšlenku na svých mobilních iZařízeních do tzv. Swipe Age doby.

Zhruba v této době pak začalo být o Voice rozhraní více slyšet a začalo se postupně dostávat do podvědomí uživatelů. Už to nebyl jen Apple, ale svůj kus koláče si chtěli ukousnout i ostatní technologičtí giganti jako je Google, Microsoft, Facebook, Samsung a mnoho dalších. Krom mobilních zařízení začali tuto technologii integrovat do všech možných zařízení jako jsou již dnes klasičtí hardware asistenti, hodinky, televize a v neposlední řadě si našla cestu i do našich moderních osobních automobilů.

Nejen výše zmíněné firmy vidí v této technologii velký potenciál a není se čemu divit. Podíváme-li se na čísla posledních let, tak jen v USA dochází průměrně každým rokem okolo 35% růstu adopce této technologie a ke konci roku 2020 používalo inteligentní reproduktory známé jako virtuální asistenty skoro 90 milionů zákazníků.

Co se týká České republiky, tak čísla jsou samozřejmě nižší s ohledem na velikost populace. Především je to však dáno pomalejším náběhem z důvodu adopce českého jazyka, což byla velmi dlouho poměrně komplikovaná úloha. Díky tomu, že náš rodný jazyk je krásný a rozmanitý, tím hůře je pro stroj a následné zpracování komplikovaný. Jen se zamysleme, máme 7 pádů, skloňujeme podstatná jména, časujeme slovesa, v běžné mluvě používáme spousty synonym.

Pokud se chceme pustit do experimentování s touto technologií a na konci cesty si ji osvojit a dobře zapojit do svého podnikání, musíme pečlivě vybírat jakého technologického partnera si vybereme. V době psaní tohoto článku jsou odhady penetrace na území České republiky okolo 0.5 milionů aktivních uživatelů, přičemž signálů ukazujících na popularizaci máme kolem sebe víc než dost. Příkladem posledních dní jest velká obliba telefonních virtuálních asistentů nebo prodej drobnějších a levnějších IOT zařízení ovládaných hlasem v řetězcích se spotřební elektronikou.

U nás v Lundegaardu jsme však vsadili na cestu propojení Voice technologie s technologiemi okolo webů a začali jsme integrovat všechny výhody hlasového ovládání právě zde.

Jako první příklad takového užití jsme vyvinuli hlasovou asistenci, jež nám pomáhá s vyplňováním zdlouhavých, nebo často opakujících se webových formulářů. Uživatel je schopen díky svému přirozenému hlasovému projevu vyplnit daný formulář i jedinou větou. Krom samotného vyplnění lze uživatele provést i celým následujícím procesem. Tuto výhodu lze využít třeba v případě, když máte před sebou špatně čitelné formuláře ve vašich mobilních zařízeních, nebo když nechcete dokola opravovat zbytečné překlepy, případně když potřebujete rychlost a pohodlnost vyplnění např. v případě stresové situace.

V druhém případě jsme se zaměřili na hlasové „smart“ vyhledávání. Jedná se o moderní pokročilou funkcionalitu hlasového vyhledávání určenou pro jakékoliv webové stránky či aplikace. Uživatel je pak schopen díky svému unikátnímu a přirozenému hlasovému projevu vyhledat v krátké době co nejpřesnější a nejrelevantnější odpověď na svůj sofistikovaný dotaz či požadavek.

Díky funkcím správné využití češtiny, lze k vyhledávání využít již zmíněná synonyma či vzít v potaz kontext, v jakém se nachází a tím celý proces velmi zpřesnit a urychlit.

Když se ještě jednou zamyslíme, v Lundegaardu vidíme tuto technologii opravdu přínosnou. Zajímá a baví nás, jelikož se jedná o moderní a jednoduchý způsob komunikace, ať jste ve věku, kdy ještě neumíte číst a psát nebo třeba už naopak hůře vidíte. Když jste třeba hendikepovaný, nevidíte vůbec anebo jenom nemáte volné ruce a jste připojeni k handsfree soustavě.

Ve všech těchto případech vám Voice jako technologie, ale především jako revoluční rozhraní skvěle pomůže ve vašem businessu.

Pokud vás řádky výše zaujaly a chtěli byste se dozvědět více či si nechat poradit od našich konzultantů, jsme tu pro vás.

Cítíme, že je to stále pouze začátek nové doby a sami jsme velmi zvědaví, kam až se tato technologie posune - stejně tak, jako to bylo tenkrát u klasické myši.

A u toho rozhodně chceme být.

Máte zájem s námi spolupracovat?

Pošlete nám svůj kontakt. Rádi se vám ozveme zpět.

Kontaktujte nás