Tato aplikace funguje nejlépe s povoleným JavaScriptem.

Partnerská spolupráce na konferenci o digitální transformaci.

Lundegaard a Liferay: Uspořádali jsme konferenci o digitální transformaci

  • Liferay
  • digitální transformace
Experti a konzultanti z Lundegaardu a společnosti Liferay a zástupci našich klientů nasdíleli své zkušenosti v oblasti „Digital Experience“ se zaměřením na platformu Liferay.

12. června jsme pozvali naše klienty, partnery a další lidi z byznysu a IT na celodenní konferenci, kde jsme nasdíleli naše dlouholeté zkušenosti se stavěním digitálních prodejních a komunikačních kanálů pro velké společnosti.

Dopolední část jsme věnovali pohledu na to, jak se mění díky digitalizaci byznys velkých firem. Trendy a čísla jsme proložili reálnými případovými studiemi jak z našeho trhu, tak ze zahraničí. Odpoledne pak proběhlo 8 již velmi detailních a praktických prezentací a ukázek technických řešení.

V následujícím textu shrnujeme hlavní body programu a vybíráme příklady zajímavých sdělení.

jan-denemark-circle-bw2.png

Po úvodním přivítání hostů Davidem Kopřivou, CEO firmy Lundegaard, Honza Denemark, Senior Consultant firmy Lundegaard se svou zkušeností z nedávného angažmá ve společnosti Gartner, zasadil hlavní téma konference digitální transformace do kontextu vývoje byznysu ve světě. Uvedl, jak vnímáme pojem „digitální platforma“ a co všechno je či může být její součástí (na příkladech komponent platformy pro bankovnictví a pojišťovnictví). Honza pak mluvil o doporučeních, jak postupovat při stavění takové platformy. „Nečekejte, že digitální technologická platforma se dá jednoduše koupit, neposlouchejte dodavatele, kteří vám tvrdí, že to je možné. Soustřeďte se postupně na jednotlivé „business cases“ a využívejte technologie k rychlému a efektivnímu obsloužení těchto potřeb.“

bryan-cheung.jpg

Následně jsme promítali osobní videovzkaz CEO firmy Liferay Bryana Cheunga. Ten zdůraznil, jak je důležité být blízko svým zákazníkům a bavit se o jejich potřebách. Liferay hodně dá na své partnery a na komunitu vývojářů a své produkty jejich návrhům přizpůsobuje.

carolina-moreno-liferay-circle-bw.png

Carolina Moreno má ve společnosti Liferay na starosti obchodní rozvoj EMEA regionu, často se potkává s klienty a ví, co je ve spojení s implementacemi digitálních platforem trápí. Ve své prezentaci představila, jak Liferay reaguje vývojem svých produktů na konkrétní potřeby svých zákazníků. Různá odvětví pak zasadila do kontextu rychlosti adaptace v oblasti digitální transformace a míry inovativnosti v této oblasti. „Rychle se transformují společnosti z oblasti financí, telco, retailu a cestovního ruchu. Ty jsou hodně daleko. Pomaleji reagují výrobní podniky, farmaceutické firmy či státní správa. Ale ani v těchto oblastech není možné zaspat, konkurenti mohou velmi rychle odskočit a i velké a stabilní firmy nemusí tyto změny ustát.“

andreja-ivec-zoltan-hanak-liferay-circle-bw.png

Andreja Ivec a Zoltán Hanák rozvíjejí byznys firmy Liferay ve střední a východní Evropě. Andreja představila hlavní kameny Liferay „Digital Experience Platform“. K portálové DXP části se přidává propracovaný analytický modul Analytics Cloud a pro nakupování on-line či vedení produktových katalogů byl již před pár měsíci představen modul Commerce. „Pomáháme zobrazit relevantní a personalizovaný obsah na jakémkoliv zařízení se skvělým zákaznickým zážitkem, umožňujeme zákazníkům nakupovat a to vše do detailu měříme a marketéři mohou využívat pokročilé možnosti segmentace pro ještě lepší cílení a relevanci obsahu. Kruh se uzavírá.“ Zoltán pak ukazoval klíčové benefity různého využití Liferay platformy na případových studiích u klientů z oblastí financí (LGT bank), státního sektoru (Grants.gov) a výroby (HP).

mirek-knapp-circle-bw.png

Produktový manažer v MONETA Money Bank Miroslav Knapp popsal příběh přechodu hlavního portálu Moneta.cz na Liferay DXP. „Od začátku jsme se na stavění webu na Liferay DXP dívali ne jako na projekt – nějak to do nějaké doby dodělat, ale jako na produkt, který je potřeba neustále rozvíjet, dávat si byznysové a následně webové cíle a ty měřit a vyhodnocovat.“ Mirek pak odpovídal na mnoho dotazů z publika, mimo jiné na to, jak se vypořádávali s agilním přístupem řízení vývoje. „Bylo to velmi náročné, propojovali jsme role, které spolu nebyly zvyklé pracovat, týmy narůstaly, museli jsme je znovu dělit, byl to občas boj. Hodně jsme se na tom naučili a v cestě agilního způsobu práce pokračujeme.“

jakub-sevcik-circle-bw.png

Jakub Ševčík zastává roli Digital Expert pro region CEE ve společnosti BNP Paribas Cardif. Cardif je největší pojišťovací společností finančních produktů v regionu, své pojištění realizuje přes partnery, tzn. prodej probíhá v modelu B2B2C. Jakub mluvil o škálovatelnosti portálu Liferay pro různé partnery a pro více zemí. Povedlo se jim to pomocí přístupu multitenancy nad Liferay DXP portálem. „To, jestli si naše pojištění koncový zákazník zřídí, záleží z velké části na technologické připravenosti našeho partnera, který pojištění nabízí. Partneři velmi často nemají vývojové kapacity na to, aby naše produkty mohli nabízet a pak odbavovat. Klíčové tedy pro nás bylo nejen dobře vyladit samotný produkt pojištění, ale zároveň nabídnout partnerům již předpřipravenou technologickou platformu, přes kterou lze produkt spravovat.“

Odpolední část konference byla rozdělena do dvou bloků a naši experti se ponořili do technických detailů, ukazovali dema a konkrétní přínosy nových přístupů.

petr-buchbauer-circle-bw.png

Petr Buchbauer v Lundegaardu jako seniorní Delivery Manager zaštiťuje velké projekty implementace Liferay portálu. Ve své prezentaci představil novinky Liferay verze 7.2. „Verze 7.2 od 7.1 nepřináší dramatické změny. Ale je o čem mluvit. Nejzásadnější posun je směrem k přepracované práci s cílením na publika, na to navázané customizace obsahu, výrazně se zlepšila stabilita a optimalizace rychlosti startování portálu.“ Petr dále mluvil o headless APIs, zdokonalené práci s obsahy v přehlednějším prostředí CMS, integraci s Google Docs, lepších možnostech vyhledávání a nakonec dal ochutnávku roadmapy dalších vylepšení.

krisztian-rostas-liferay-circle-bw.png

Po Petrovi prezentoval Krisztián Rostás, technický konzultant a trenér společnosti Liferay. Představil hlavní novinky v segmentaci a personalizaci. V demu ukázal, jak snadné je vytvořit segmenty na základě různých atributů konkrétního návštěvníka webu a jak mu zobrazit zcela jiný, na míru šitý obsah.

petr-buchbauer+jakub-hejda-circle-bw_copy.png

Poté na podium nastoupil opět Petr Buchbauer společně s vývojářem Jakubem Hejdou. Provedli publikum příběhem projektu migrace Liferay verze 6.2 na verzi 7. Zadání bylo po obsahové stránce zmigrovat portál 1:1. Původně realizované technické řešení nebylo optimální, Petr s Jakubem pak ukazovali konkrétní problémy při migraci a jak se s tím vypořádali.

vaclav-jancarik-circle-bw.png

První blok uzavřel JavaScript vývojář Vašek Jančařík. Představoval nové přístupy využívání React frameworku pro optimalizaci vykreslování webu a zlepšování SEO parametrů. Mluvil o dynamickém renderingu, rozdílech v rychlosti načítání, renderingu na straně serveru a jak všechny tyto zázračné ingredience namíchat tak, aby fungovaly i nad portály jako je Liferay.

jan-murin+jiri-kadlec-circle-bw.png

Paralelně s prvním technickým blokem běžel blok druhý. Ten zahajoval Honza Murin, šéf UX týmu a produktový konzultant v Lundegaardu a Jirka Kadlec, v Lundegaardu zastávající pozici Java Development Leader & Development Architect. Honza má za sebou nespočet projektů návrhů a konzultací v oblasti UX a UI, Jirka má obrovskou zkušenost s vývojem jak v Javě, tak implementacemi Liferay portálů a má vhled i do dalších technologických proudů. Kluci ukazovali, jak se dá využít modulární přístup vývoje nad portály, jako je Liferay, k mnohem flexibilnějšímu, rychlejšímu a také personalizovanému zobrazování webových aplikací. Ukazovali příklady zařazení „design systému“ do procesu vývoje webového projektu a jak tento krok pomůže k udržitelnému rozvoji jednoho či více webových portálů.

ales-rybak-circle-bw.png

Aleš Rybák je seniorní Java vývojář Lundegaardu a má za sebou dlouhou historii nasazování Liferay produktů. Aleš se v Lundegaardu podílel také na vývoji produktu Lifetrace. Jedná se o pokročilý technický monitoring systémů, který pomáhá předcházet výpadkům portálu Liferay. Aleš tento produkt představil, ukázal jeho princip a hlavní výhody, které nabízí.

tomas-konrady-circle-bw.png

Jako třetí v druhém odpoledním bloku vystoupil Tomáš Konrády. Tomáš je seniorní JavaScript vývojář, přednáší o frameworku React na konferencích nebo školách. Tomáš je zároveň duchovním otcem projektu React-Union, který na konferenci představil. Je to soubor nástrojů a knihoven podporující vývoj moderních aplikací nad webovými CMS a dalšími server-side prostředími. Tento produkt jsme otevřeli jako open-source a detaily naleznete na React-Union.org.

ales-rybak-circle-bw.png

Druhý blok a celý den pak uzavřela prezentace opět Aleše Rybáka. Aleš tentokrát mluvil o tom, jak v Lundegaardu pracujeme s technologiemi a proč a jak používáme k vývoji, přípravě prostředí, provozování a nasazování Docker.

Věříme, že konference byla pro hosty přínosná. Velké množství dotazů a aktivní diskuse mezi přednáškami nám otevřela mnoho dalších témat, která budeme následně s klienty řešit. A už se na to těšíme.

Máte zájem s námi spolupracovat?

Pošlete nám svůj kontakt. Rádi se vám ozveme zpět.

Kontaktujte nás