Tato aplikace funguje nejlépe s povoleným JavaScriptem.

BankID: příležitosti pro české firmy a zkušenosti ze zahraničí

BankID: příležitosti pro české firmy a zkušenosti ze zahraničí

  • BankID
  • Digitální identita
BankID se skloňuje v poslední době v ČR ve všech pádech. Pojďme se podívat, jak tato technologie přispěla k digitalizaci ekonomiky na trzích, kde funguje nejdéle, tj. v severských zemích (ať už pod názvy BakID, TupasID nebo NemID – dále pro zjednodušení jen „bankID“).

Kdo bankID využívá?

V severských zemích začali s bankID někdy kolem roku 2003. Dnes je například ve Švédsku penetrace v klíčových věkových skupinách téměř 100 %. Ve skupině od 13 do 20 let a (!) také mezi seniory (71-80 let) používají bankID dva ze tří lidí (viz průzkum od společnosti Statista).

2020-12-articles-bankid-penetrace.png

Stojí za zmínku, že kromě severských zemí spustily obdobnou službu (e-identitu, založenou na blockchainu) např. banky v Kanadě pod názvem Verify.me. Je tedy zjevné, že služba bankID nebo nějaké jiná forma uživatelsky přívětivé a bezpečné e-identity si našla cestu k masové populaci. To zřejmě souvisí s jednoduchostí použití a bezpečností samotné identity. Další nutnou podmínkou je nicméně její praktické využití. Jaké služby založené na bankID se doposud nejvíce rozvinuly?

Konkrétní případy využití elektronické identity

1. Ty zřejmé…. Logicky se nabízí využití při finančních transakcích. To potvrzují průzkumy ze severu: dle nich 50 - 60 % případů využití bankID v severských zemích souvisí s finanční transakcí.

Nejčastěji jde o poskytování půjček nebo dalších finančních nástrojů. Známý je průzkum průměrné délky poskytnutí hypotéky. „Tradiční“ cestou to trvá v průměru 16 dní, kdežto za využití bankID máte hypotéku schválenou ještě ten samý den (mj. bez vytisknutí cca 70 listů papíru a zatěžování běžné pošty).

Kanadské, bankami zaštítěné Verify.me, dovoluje nejen rovnou uzavřít pojištění, ale například ověřit si své osobní „credi-score“ (tj. šanci získat úvěr), obdobu dotazu do našeho českého SOLUSu.

Také využití veřejnými institucemi je zjevné. Asi všichni se těšíme na online vyřizování a schvalování žádostí o SPZ, na vydávání různých průkazů a potvrzení a s tím související zrušení front a cest na CzechPointy. Zkušenosti ze zahraničí jsou i v této oblasti pozitivní. Např. norské studentské grantové agentuře Lanekassen vzrostl způsob elektronického schválení a podpisování díky bankID z 5 % všech žádostí na 80 %.

Lákavá je také – v severských zemích rovněž hojně využívaná – možnost podávat daňová přiznání nebo dodatky (Saktteetaten), či žádosti o sociální podporu v rodičovství (Norwegian Labour and Welfare Administration). Věrím, že se toho také v ČR dožijeme.

2. …ty očekávané…. Seveřané nicméně již běžně využívají bankID i v jiných oblastech života. Příkladem jsou půjčovny aut nebo sdílená ekonomika. BankID zajišťuje bezpečnou identifikaci při převzetí auta bezzásahově a nebo pojištění, když auto půjčujete sousedovi (severské země mají trochu odlišný způsob pojišťování aut). Toho využívá například služba sdílení aut nabobil.no nebo švédská peer-to-peer carsharingová platforma Grannfordon.

Další téma je věková restrikce přístupu ke službám nebo zboží v e-commerce, jejíž řešení je dnes bolestí řady e-shopů. Zákonné požadavky na online prodej určitého zboží a obsahu, který je nutné regulovat stanovením věkové hranice (např. gambling, alkohol, tabák atd.) bude s bankID snadné zajistit. A to dokonce i pro mladistvé, kteří nemají svůj bankovní účet. V severských zemích jsou schopni vyžít bankID i k fyzickému prodeji zcela bez obsluhy. Příkladem je norský řetězec Coop (prodejny s názvem Extra), který si po běžné zavírací době můžete sami otevřít a „samoobsloužit se“.

Identifikace díky bankID je využívána i pro vzdálené vyšetření v medicíně. Například aplikace Eyr App umožňuje bezpečnou identifikaci totožnosti před video konzultací pacienta s lékařem. V ČR je taková služba zatím v plenkách, především z důvodu nehotové legislativy v souvislosti s proplácením úkonů zdravotními pojišťovnami, ale snad se i tyhle ledy díky COVIDu brzy pohnou. Jen si představte, kolik času a nepohodlí (cesty do ordinace) se tím ušetří.

Využití tohoto „Singl-Sign-On“ nástroje se nabízí i ve vzdělávání. Studenti a jejich rodiče budou mít díky bank ID zabezpečený přístup k citlivým informacím o prospěchu, testech a zkouškách svých dětí (např. vzdělávací portál itslearning.no).

3. …a ty méně zjevné. Některé další případy využití už člověka zpravidla nenapadnou při prvním zamyšlení.

Příkladem mohou být další peer-to-peer služby, jako například poskytování nevyužité solární energie do sítě, či přímo sousedovi (platforma Otovo usnadňuje seveřanům stát se poskytovatelem čisté energie z vlastních solárních panelů).

Užitek z bankID získají také platformy „matchmakingového“ typu, kde si každá ze stran chce být jistá identitou té druhé, nebo v rámci potírání podvodů toto vyžaduje provozovatel platformy.

Hezkým příkladem jsou například seznamky; např. appka GoodOnes takto eliminuje „trolly“, falešné profily a jiné zatěžující aspekty vyskytující se na těchto platformách. Podporuje tak důvěryhodnost služby a tím zvyšuje i míru jejího využívání.

Využití se nabízí rovněž u tržišť a aukčních serverů typu eBay nebo Aukro, kde spolu (často jednorázově) obchodují dvě strany, které se většinou neznají, ale (pokud mají čisté úmysly), chtějí si být jistí, že nedojde k podvodu. Čím více čistých transakcí bude provedeno, tím více budou uživatelé tyto služby využívat, takže další „win-win“ situace.

Snadno použitelná a zároveň dostatečně zabezpečená digitální identita (kterou bankID nabídne) tak přináší příležitost opravdu výrazně zjednodušit život velkému množství lidí s poměrně malým úsilím a přitom v poměrně krátkém čase.

Lundegaard tak dostane příležitost nabídnout své mnoholeté zkušenosti s digitalizací a digitálním „onboardingem“, k němuž se váže řada našich referencí a pomoci velkým a středním firmám vytěžit z bankID maximum pro jejich zákazníky.

Máte zájem s námi spolupracovat?

Pošlete nám svůj kontakt. Rádi se vám ozveme zpět.

Kontaktujte nás